מהי הנגשה ולמי היא מיועדת?

בכניסה למרכז המסחרי, לא הרחק מהמשרד שלנו, יש מגרש חניה גדול. ביום רגיל, במיוחד בשעות העומס, די קשה למצוא שם חניה, למעט ארבע חניות בפינת המגרש, בסמוך למעליות, הן מסומנות בכחול ומשולטות בתמרור המוכר של כסא גלגלים.
בכל פעם שאני מגיע למגרש, אני חושב על ארבע החניות האלה, לא בגלל שזה "בזבוז של חניה", אלא בגלל שפעם אחת ראיתי אדם עם מוגבלות, מנסה לצאת מרכבו, ולמקם את כסא הגלגלים על הפס הדק של המדרכה ליד החניה הזו. זו הייתה משימה בלתי אפשרית! אמנם יש מקומות שמורים, אבל במבחן המציאות – החניון אינו נגיש!

הלקוח האמיתי של ההנגשה

המחשבות על החניה עולות בי בכל פעם שאני מקבל לידיי משימת הנגשה של אתר. אני מסביר ללקוח שהנגשה היא אוסף פעולות, אשר נועדו לאפשר למשתמשים בעלי מוגבלויות, ויזואליות, אקוסטיות או מוטוריות, לעשות שימוש באתר, במינימום מאמץ, ולקבל חווית שימוש קרובה ככל האפשר לאדם ללא אותה מוגבלות. בדיוק כמו אדם שמגיע למרכז המסחרי הסמוך, ואינו נדרש להתמודד עם מדרכה צרה מדי.

הכי טוב שיש
מאידך, אנחנו לא יכולים להשלות את עצמנו ואת המבקרים באתר שלנו, שבעלי מוגבלות כלשהי יגלשו באתר כאילו לא היו מוגבלים כלל.
הנגשת אתר האינטרנט מסייעת לאנשים מבוגרים בעלי ליקוי ראיה מעצם גילם המבוגר, באמצעות הגדלת האותיות או הגברת הניגודיות – החוויה תהיה טובה יותר, התכנים יועברו בצורה ברורה יותר, אך המראה יהיה שונה במעט ממה שיקבל גולש ללא ליקוי הראיה.
בעלי ליקוי ראיה בכל שכבות הגיל, או עיוורים אשר נעזרים בטכנולוגיות מסייעות כגון מקריאי מסך, מקבלים חוויה שימוש מקבילה, אך לא זהה.

חלופה מספיק טובה

אנשים בעלי מוגבלות מוטורית, אשר מונעת מהם לעשות שימוש בעכבר, או כאלה שמשתמשים רק במקלדת מיוחדת, יתקשו ליהנות מאפקטים המבוססים על "מעבר עכבר" או "ריחוף", הנגשה הנכונה היא לליצור להם חלופה אחרת, שתספק חווית שימוש נגיש באמצעים העומדים לרשותם
הדוגמא הנפוצה היא הוספת פוקוס ויזואלי המאפשר הבנה ברורה מהו האובייקט הנוכחי עליו נמצאים, באמצעות הדגשה בצבע, מסגרת על האובייקט ועוד.
גם עיוורי צבעים זכו להתייחסות בהגדרות הנגישות, ואחד הכלים הוא שינוי ערכת הצבעים של האתר כך שתתאים לסוגים השונים של עיוורי-הצבעים, ותאפשר להם להבחין בין צבע המלל לצבע הרקע, או להחליף לחלוטין את ערכת הצבעים.

טכניקה זה לא הכל

הנגשת אתרים אינה רק משימה של תוכניתן או בונה אתרים, אחריות ההנגשה חלה על בעל האתר גם בתחום התוכן של האתר, בין אם מדובר על שילוב נכון של השפה (לא נכתוב בשפה אוניברסיטאית באתר שמיועד לילדים) או כתיבת טקסט חלופי מתאים לתמונות ורכיבים גרפיים, אשר מתאר באופן אמיתי את תוכנם והקשרם. קיימים כלים חינמיים שמצמידים לכל תמונה את שם הקובץ, ואז עלולים לקבל מצב בו בתיאור תמונה של "גשר המיתרים" כתוב image00032.jpg , תיאור זה אמנם עונה "טכנית" על הנחיית ההנגשה, איך אינו נותן שם ערך מוסף ולכן לא אינו תקין.

בסופו של יום, הנגשה נכונה של האתר מסייעת ללקוחות שלכם, מגדילה את מעגל המשתמשים, ובמבחן התוצאה – התועלת שלכם, בעלי האתרים, היא הגדולה ביותר!