התועלת של אתר נגיש

בדרך-כלל, כשמישהו, במיוחד בישראל, נדרש לשלם מחיר על משהו שהוא לא מבין, השאלה הראשונה, עוד לפני המחיר, היא – "מה יוצא לי מזה?"
כדי לענות על השאלה הזו, ננסה לבחון את התועלת של אתר נגיש דרך תרחישים שונים. נתחיל דווקא מהתחום המשפטי, ונסיים בתחום החברתי.

הגנה בפני תביעה משפטית

על-פי החוק , חובת הנגישות חלה על אתר אינטרנט המספק שירות לציבור (מפורט לעומק במאמר על הבסיס החוקי להנגשה), החוק מאפשר לכל אדם להגיש תביעה נגד אתר שאינו עומד בהנחיות הנגישות, ללא צורך בהוכחת נזק!
לדעתי, הסיכוי לתביעה כנגד אתר מונגש הוא נמוך, וגם אם תוגש כזו – הוכחת מאמץ ההנגשה שבוצע תעמוד לזכות בעל האתר. בעל אתר, אשר עקב אילוצים טכניים, בוצעה בו פעולת הנגשה משמעותית, אך לא מלאה, יוכל להשתמש בהצהרת הנגישות להגנתו, כאשר מגבלות ההנגשה צוינו בה.

שיפור חשיפת האתר למנועי חיפוש

בחשיבה קצת מעמיקה, נוכל להבין את הדמיון הרב שקיים בין ההנחיות של מנועי חיפוש למקדמי אתרים, לבין ההנחיות לנגישות האתר. בשני המקרים המטרה היא לאפשר לתוכן "להסביר את עצמו" מבחינת מבנה, הפרדה בין עיקר לטפל, חלוקה לוגית והבחנה בין תוכן אמיתי לעיצוב וקישוט.

הגדלת היקף הלקוחות

פוטנציאל המשתמשים בעלי המוגבליות בישראל הוא כ-25% מכלל האוכלוסיה, ההערכה היא שהנגשת אתר תגדיל את כמות הגולשים בשיעור דומה ביחס לאתר זהה שאינו מונגש. ישנם גולשים רבים שנמנעים מלהיכנס לאתרים רבים, רק משום שקשה להם לנווט בו, לקרוא את התוכן או כל חוויית משתמש רלוונטית אחרת. כל אלה שנמנעים מאתר לא מונגש, מקבלים את השירות באתר מונגש, ובמקרה של עסק – ככל הנראה זה האתר של המתחרים!

שיפור המרה

גם אם האתר נוח לניווט או קריאה על-ידי בעלי מוגבלות, אבל בביצוע הפעולה המהותית (ה"המרה") – רישום פרטים, רכישה או הזמנה, הגולש נתקל בקושי כלשהו, לא רק שהוא לא יבצע את ההמרה, אלא הוא עלול גם לא לחזור יותר לאתר הזה ולבצע את הרכישה במקום אחר, באופן קבוע.
לדוגמא – אתר מסוג חנות אינטרנטית שעבר הנגשה יכול להגדיל את החשיפה וההמרה שלו באופן משמעותי לאוכלוסיית העיוורים, לקויי הראיה והמוגבלים מוטורית, מהסיבה הפשוטה שיהיה להם קל להשתמש בו!

המישור החברתי

כשהאתר שלכם אינו מונגש, הוא מונע מפלח אוכלוסיה גדול להשתמש בו. המילה הנכונה, למרות שלא נעים לשמוע אותה, היא אפליה!
כחברה מתקדמת ומתוקנת, אנחנו שואפים לשוויון מלא, ואפס אפליה כלפי כל חלקי האוכלוסייה.
כשהאתר שלכם נגיש, הוא מאפשר שוויון בין בעלי מוגבלויות לבין הקהל הרחב, ומאפשר לכולם לקבל חוויה דומה ככל שניתן.