האם אתר נגיש הוא אתר לא יפה

"תשמע שחר, השקעתי ים בכסף בעיצוב האתר שלי, אני ממש לא רוצה שהכל ילך לפח בגלל ההנגשה הזאת" – כך התחילה השיחה שלי עם מ', בעלת בלוג בתחום הצרכנות, שמחזיקה גם חנות אינטרנטית למוצרי אופנה מעוצבים.
עוד לפני שהתחלתי להסביר לה על המחויבות שלה לפי חוק הנגשת אתרים, מצאתי את עצמי מנסה להרגיע אותה בתחום שהוא בכלל המגרש הביתי שלה!

כיצד נראה אתר מונגש?

נתחיל עם שבירת המיתוס הראשון – "הנגשה פוגעת בעיצוב האתר ובמראה שלו" – לא נכון!
אתר נגיש הוא אתר שמאפשר לבעלי מוגבלות לקבל חווית משתמש מקבילה לחוויה של משתמש "רגיל". חלק גדול מהשינויים הוא בכלל בחלקים הטכניים, "מאחורי הקלעים", באמצעות מתן הגדרות מתאימות לעזרים מיוחדים שיש לבעלי המוגבלות – מקלדת מיוחדת, תוכנה להקראת טקסטים (קורא מסך) או כל טכנולוגיה מסייעת אחרת – כל אלה יודעים לקרוא את המאפיינים המונגשים ולספק את התוכן בצורה אחרת.

השינוי בנראות האתר קורה כשהמשתמש מחליט להפעיל פונקציונאליות של הנגשה, רק אז ויזואליות האתר משתנה. לדוגמא : עיוור צבעים עשוי לבצע שינוי של צבעי האתר, במקרה כזה האתר אכן משתנה ויזואלית, ומטרת שינוי זה לבטל הפרעות ויזואליות אשר מקשות עליו לראות טקסט על רקע נתון, ולאפשר לו לקבל את התכנים שבאתר. לקויי ראייה יבצעו שינוי ניגודיות צבעי טקסט ורקע על-מנת להקל על הקריאה כאשר ניגודיות צבעים גבוהה יותר, הוספת פוקוס ויזואלי מאפשר הבנה ברורה מהו האובייקט הנוכחי עליו נמצאים.

מה עם גוגל? מה עם הקידום שלי?

המיתוס השני – "מקדם האתרים אמר שכל שינוי יפגע לי בקידום" – לא נכון!
לא כל שינוי יפגע, יש שינויים שדווקא יסייעו לקידום. למנועי חיפוש, בדגש על גוגל, יש כללים שמתפרסמים ומומלץ לפעול לפיהם. עמידה בהנחיות SEO לבעלי אתרים, במיוחד כאשר מדובר בהנחיות של גוגל, מקבילה בפרמטרים רבים לדרישות הנגישות.
למעשה, הנגשה הופכת את האתר לאטרקטיבי יותר למנועי החיפוש מכיוון שהוא בנוי נכון מבחינת היררכיות כותרות, מכיל תיאור אמיתי לתמונות (בהנחה שהתמונות רלוונטיות לתוכן המקודם), מציין מהם הדברים החשובים ומהם הפריטים הטכניים – תיאורי כפתורים ושדות, ומאפיינים רבים נוספים.

ומה לגבי אתר חדש?

שילוב יועץ הנגשה בהקמת אתר חדש, מאפשרת לבנות מראש את התשתית באופן מונגש, ולחסוך עלויות הנובעות משינויים והתאמות לאחר העלייה לאוויר. עבודה משולבת של בניית אתר עם מומחה הנגשה ומעצב כבר בתהליך האפיון היא הדרך הנכונה ביותר לקבל אתר מעוצב ונגיש.